Alçı Kalıp Hazırlama

Alçı Kalıp Hazırlama

Alçı nasıl hazırlanmalıdır sorusunun cevabı yapacağınız işe göre değişiklik göstermektedir çünkü birkaç farklı alçı türü bulunmaktadır. Yapacağınız iş için gereken alçı türünü bulduktan sonra yapmanız gereken ilk şey size yetecek büyüklükte bir kova bulmaktır. Tamir işi için yetecek kadar alçı ve ona oranla su da bulmanız gerekir. Kovanın içine koymuş olduğunuz alçıyı ve suyu bir aparatla veya alçıyı tamir ederken kullanacağınız kürekle karıştırabilirsiniz.

Alçı ve suyun belli oranlarda olması yapacağınız tamir açısından çok büyük önem arz etmektedir. Karıştırma işlemini yaparken karışımın içinde saf su kalmamalıdır. Yani su tamamen alçının içinde kaybolana kadar karıştırmanız gerekmektedir.

Karışımın içine atmış olduğunuz toz alçı suyu tamamen emdiğinde yaklaşık 10 dakika kadar beklemelisiniz. 10 dakika bekleme işleminden sonra bir sopa veya karıştırma çubuğu ile alçının kıvamına bakmanız gerekir. Eğer alçının kıvamı hamur yoğunluğundaysa başarmışsınız demektir. Eğer biraz daha cıvık veya yoğunsa duruma göre alçı tozu veya su eklemesi yapacaksınız. Eğer çok yoğun olduysa azar azar su eklemeli, çok cıvık ve seyreltik olduysa da azar azar alçı tozu eklemelisiniz. Bu şekilde alçıyı tekrar hamur kıvamına getirmelisiniz. Hamur kıvamına getirdikten sonra ortalama olarak alçıyı kullanma süreniz 2 saattir. Bu 2 saat içerisinde alçıyı tamamen tüketmelisiniz. Eğer 2 saati geçerseniz alçı yavaş yavaş katılaşıp donacak ve toprak halini almaya başlayacaktır.

Eğer bu konuda tecrübeli değilseniz bir boyacı ustasından yardım almanıza fayda vardır. En azından tamir edilecek bölge için ortalama ne kadar açı, ne kadar su kullanılması gerektiğini öğrenip sonrasında bu oranı siz ayarlayabilirsiniz. Boyacı ustaları bu işi çok sıklıkla yaptıklarından dolayı bu işte tecrübelidirler ve elleri bilmeyen birine göre daha yatkındır. Tamir işlemini tamamlandıktan sonra tamir edilen bölgeyi kurumaya ve sertleşmeye bırakın. Kısa süre sonra kuruyacak ve onarma işleminizi bitirmiş olacaksınız.

Bir cevap yazın