Boya Yapma Teknikleri

Boya Yapma Teknikleri

Çeşitli nedenlerden dolayı evinizin boyanması gerekebilir. Boyama işini bir boya ustasına yaptırabileceğiniz gibi, kendiniz de keyifli bir şekilde yapabilirsiniz. Tabi ki işin inceliklerini öğrenmeden yapmaya kalkarsanız sizin için bir işkenceye dönüşebilir. Sizi bu durumdan kurtarmak adına, boya yaparken nelere dikkat edilmeli, neler yapılmalı neler yapılmamalı araştırıp bir araya getirmeye çalıştık.
İşe başlamadan önce hangi tip boya kullanacağınıza ve boyanın rengine karar vermeniz gerekiyor. Eğer duvarınızı ilk kez boyayacaksanız ya da farklı bir renk kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka astar boyası kullanmalısınız. Astar boyasını kullanmanız duvarınızdaki son kademe boyanın duvara iyice yapışmasını veya bir önceki boya katmanıyla iyice karışarak iç içe geçmesini sağlar.
BOYAMA İŞLEMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KURALLAR
-İşleme başlamadan önce zemine ve odadaki eşyalarınızın üstüne örtü veya naylon sermelisiniz.
-Eğer boya yapacağınız duvar da delikler varsa ve duvar tozluysa ıslak veya nemli bir bezle duvarınızın tamamını silin. Böylece duvar temiz ve pürüzsüz olsun. Boyayı bu aşamadan sonra yaparsanız en kaliteli sonucu alacaksınız.
-Boyama işlemine tavandan başlamak doğru olacaktır. Sonrasında duvarlara geçebilirsiniz. Duvarları boyarken önce kenarlarını küçük bir fırça yardımıyla boyayın sonrasında fırçanızı sadece uç kısmını boyaya batırın. Sonrasında fazlalık boyaları boya kabına sürterek alın.
-Kenarları boyadığınız zaman ufak tefek boya parçaları kalabilir. Eğer kusursuz boyama işlemi yapmak istiyorsanız küçük rulolar ile oraların üstünden yukarı-aşağı olacak şekilde geçin.
-Duvarların tavanını ve kenarlarını hallettikten sonra rulo fırçanızla yine aşağı-yukarı olacak şekilde duvarın tamamını boyayın.
-Duvarı rulo ile yalnızca aşağı-yukarı yönünde boyamak, duvardaki boyanın en iyi şekilde duvara sürünmesini sağlar. Eğer sağ ve sola doğru da boyarsanız boyayı duvara homojen yedirmek yerine heterojen sürersiniz ve bu da hoş bir görüntü sağlamaz.
-Eğer duvarınız boyunuzun ulaşamayacağı kadar yüksekteyse merdiven kullanmanız sizin avantajınıza olacaktır. Merdivende çalışırken yanınıza küçük bir boya kabı alırsanız sürekli merdivenden in-çık yapmak zorunda kalmazsınız.
-Boyama işlemi bittikten sonra duvarda pürüzler ve çıkıntılar oluştuysa ruloya ince kat boya sürerek üstünden geçmenizde fayda var.
-Boyama işlemi tamamen bittikten sonra ise artan boyanın üzerini örtün ve tercihen serin bir ortamda saklayın. Güneş ışığı alan yahut sıcak ortamda sakladığınız boyanın kimyası bozulabilir ve bir daha kullanılamaz hale gelebilir.

Bir cevap yazın