dis-cephe-kaplama

Dış Cephe Kaplama Nasıl Yapılır?

DIŞ CEPHE KAPLAMASININ ÖNEMİ
Binanızın dış cephe kaplamasını yapmak ısı yalıtımına ek olarak enerji tasarrufu yapmanız için de birebirdir. Özellikle yaz ve kış mevsimlerinin yıpratıcı etkilerinden binanızı koruyarak daha sağlıklı bir yaşam alanı içinde bulunmanızı sağlar.
Dış cephe kaplama işlemi daha çok binalar henüz inşaat halindeyken yapıldığından ötürü eski ve yıpranmış binalarda dış cephe kaplama yapmak oldukça zor, pahalı ve yorucu bir iştir. Dolayısıyla bu işlemin hızlıca uygulanabilmesi ve sizin için daha ekonomik olabilmesi için binanız daha yapılırken bu işlemi yapmaya karar vermeniz son derece önemlidir diyebiliriz. Zaten kaplama işlemini yaptıktan sonra da binanızdaki değişimi gözle görülür ve belirgin bir şekilde fark edeceksiniz.
DIŞ CEPHE KAPLAMA İŞLEMİNİN BASAMAKLARI
Bu işlemleri İzmir boyacı ailesi olarak sıralayacak olursak;
Subasman Profili Uygulaması ile kullanılan kaplama levhasının kalınlığına göre subasmanın ebatları belirlenir. Profili duvara su terazisi ile düzgünce ayarlayıp dübel tespiti yapılır. Sonrasında kaplama levhalarının yapıştırılması aşamasına geçilir. Harç, levhalara çerçeve metoduyla uygulanır ve dış yüzeyin alt kısmından başlamak üzere boşluk kalmayacak biçimde tuğla dizimi yerleştirilir. Kullanılacak dübel sayısını levha tipine, hava şartlarına ve bina özelliklerine göre belirleyebiliriz. Ayrıca dübelleri dış cephe kaplama levhalarının ortasına ve birleşim yerlerine denk gelecek şekilde uygulamaya özen göstermeliyiz.
Alüminyum yahut fileli plastik köşe profili de kenarlarda çatlama ve patlama riskini önlemek adına kullanılır. Sonrasında kaplama sıvası çelik mal ile levha üzerine uygulanır. Bu aşamada olası kırıkları önlemek adına file ek yerlerinde 10 santimetre birbiri üzerine binili olarak yapılmalıdır. Tüm bunlardan sonra ilk kat sıva tamamen kuruduğunda tekstürlü son sıva uygulaması yapılır. Malzemenin özelliğini kaybetmemesi için uygun hava koşullarında yapmaya özen gösterilmelidir. Son aşamada da dış cephe boyası iki kat olmak üzere uygulanır. Böylece estetik bir görünüm kazandırılmış olur.

Bir cevap yazın