duvar-boyasi-secimi

Duvar Boyası Seçimi

Bir yeri boyayacağımız zaman genelde hangi tür boyayı alacağımız konuda kararsız oluruz. Bu kararı vermemizde çeşitli etkenler vardır. Örneğin boyanacak odanın sık kullanılıp kullanılmaması ve sürekli temizlenmeye ihtiyaç duyulup duyulmaması bunlardan birisidir. En basitinden bu iki duruma göre duvar boyamızı seçebilir ve ona uygun olacak şekilde boyama işlemini gerçekleştirebiliriz.
Eğer ki boyadığımız oda çok kullanılıyor ve sürekli odayı temizlemeniz gerekiyorsa, boyada aradığımız özellik kesinlikle silinebilirliktir. Eğer ki kullandığınız boya silinebilirliği yüksek bir boyaysa özellikle kalorifer lekelerini kolaylıkla temizleyebilirsiniz. İç cephe boyama da silinebilirliği yüksek olan boyalar, ipeksi mat boya ve silikon boya olarak isimlendirdiğimiz iç cephe boyalarıdır. Buna ek olarak eğer boyanacak oda da küçük çocuklar duvarın alt tarafına lekeler yapıyorsa veya sigara isi gibi bir probleminiz varsa o zaman nano teknolojik ham maddeler ile üretilmiş, fotokatalitik özellikte ışıkla kendini temizleyebilen boyalar da kullanabilirsiniz. Tabi bu boyaların maliyetinin diğerine kıyasla daha fazla olduğunu söylemekte fayda var.
Boyanacak olan duvar aslında evin çok kullanılmayan bir yerindeyse ( çalışma odası, giyinme odası, kitap odası gibi misafirlerin ve sizin diğer odalara kıyasla daha az kullandığınız odalar) pürüzlü ve çok da düz değilse ayrıca silinebilirlik özelliği çok ön planda değilse o zaman üstteki saydığım boya tiplerini kullanmak biraz gereksiz olacaktır. Eğer biraz daha ekonomik bir boyama peşindeyseniz o zaman tercih etmeniz gereken boya tipi mat boya veya bir diğer deyişle plastik boyalar olmalıdır. Bu boyalar daha çok tek amacı duvarı renklendirmek olan kişiler için kullanılır ve temizlenmesi diğerlerine göre nispeten daha zordur.
Duvarınızı boyamaya karar verdiyseniz, seçeceğiniz renk kadar hangi boya tipini kullanacağınız da çok önemlidir. Yanlış boya tipini kullanmak gereksiz masrafa ve emeğe neden olabilir. Dolayısıyla boyayacağınız zemin için boya satın alırken bunlara dikkat ederek ihtiyacınızı gözden geçirmekte fayda var.

Bir cevap yazın