evde-boya

Evde Boya Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde Boya Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenleri bu yazımızda sizler için derledik;

Rulo Kullanırken,

Elinirulozdeki ruloyu boya kabına batırıp kabın tırtıklı kısmında ileri geri ileri geri şeklinde gezdirerek fazla boyayı rulodan bırakın. Böylece boyanın ruloya eşit miktarda dağılmasını sağlayarak daha sağlıklı bir boyama işlemi gerçekleştirebiliriz. Ruloya boyayı aldıktan sonra duvara boyayı daha rahat yayabilmek adına diagonal veya zikzaklar halinde başlayıp sonrasında yukarı aşağı şeklinde uzun hamlelerle boyayı duvara eşit şekilde yaymaya özen gösterin.

Mutlaka boyadığınız yüzeyi 1×1 metrelik kareler halinde boyamalısınız. Kareler arasında geçiş yaparken önce boyadığınız karenin kurumamış olmasına özen gösterin ki kareler arasında boyadan kaynaklı kat izi oluşmasın. Özellikle parlak boya renkleriyle çalışıyorsanız daha da küçük karelerle çalışın. Kat izleri parlak boyalarda çok daha fazla belli olur.

Evde boya yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında bir diğer yöntem ise;

Fırça kullanırken,

fircaKartonpiyer yahut ahşap çerçeve tarzında dar alanları fırça ile boyayacaksanız, boyamak istemediğiniz yakın mesafeleri maskeleme bandı yardımıyla kapatarak boyayabilirsiniz. Uzun kenarlarda ise diğerine nispeten daha kolay çalışabilmek için izmir-boyacı ailesi olarak kalın bant tercih etmenizi öneririz.

Boya Yaparken Fırça veya Boya Ne Zaman Kullanılmalı?

Eğer boyadığınız yüzey duvar veya duvara benzeyen düz, hafif tırtıklı veya tırtıksız geniş bir yüzey ise yukarıda bahsettiğimiz gibi rulo ile çalışmak sizin için çok daha hızlı, kolay ve masrafsız olacaktır. Bunun yanında maalesef her yüzeyi boyamak ruloyla duvar boyamak kadar kolay olamayabiliyor. Duvarların kesişimlerinde veya üzerlerinde bulunan kapı, pencere vb. ahşapların boyanmasında her zaman mutlaka fırçaya ihtiyaç vardır. Böyle yüzeylerde fırça kullanmak ruloya göre daha rahat olacaktır.

Yazdıklarımızı genelleyecek olursak; su bazlı boyalar için sentetik fırçalar, yağlı boyalar için doğal kıllı fırçalar, pürüzlü ve dekoratif yüzeyler için estetik bir görüntü oluşturmak istiyorsak uzun tüylü rulolar, düz yüzeyler için ise çok kısa tüylü rulo fırçaları kullanmanızı öneririz.

Evde boya yaparken dikkat edilmesi gerekenler yazımızı burada noktalıyoruz. Dilerseniz sizler de boya badana işlerinizde, alanında uzman firmamızı arayarak yardım alabilirsiniz.

Boya yapma tekniklerinden bahsettiğimiz bir sonraki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın