Evimizi Kendimiz Boyayalım

Evimizi Kendimiz Boyayalım

Evimizin bakıma ihtiyacı olup olmadığını anlamanın bir diğer yolu da duvarlardır. Evinizin duvarlarına bakarak boyanıp boyanmaması gerektiğini rahatça anlayabilirsiniz. Zamanla evinizin duvarlarındaki boyalar soluklaşır, rutubet ve nemden dolayı kabarır ve pörtler. Bundan dolayı göz zevkimize hitap etmeyen bu duvarların yeniden boyamak isteriz. Yalnız bu boyama işlemi aslında gözümüzü korkutacak kadar zor bir işlem değildir. Öyle ki birkaç püf noktasını bildiğiniz takdirde rahatça ve zevkle kendi evinizin duvarlarını bir boyacıya ihtiyaç duymadan kendiniz de boyayabilirsiniz. Tabi ki bu işlem için birkaç malzemeye ihtiyacınız var. Bu malzemeleri:
Dilediğiniz renkte ve tercihen açık renkte olan bir boya,
Evin tabanını korumak için gazete kağıdı yahut naylon örtü,
Kağıt bant,
Boya kabı,
Fırça,
Sırık ve
Yoğun kıvamdaki boyayı seyreltmek için gereken az miktarda su olarak sıralayabiliriz.

Boyamadan Önce Yapmanız Gerekenler

Evinizin hangi bölümüne boyama işlemi uygulayacaksanız oradaki eşyaların zarar görmemesi adına üstlerini bir örtü ile kapatmalı ve taban zemine de tercihen bir naylon örtü sermelisiniz. Evimizin duvarlarını boya yapmak her ne kadar zevkli bir iş de olsa, iş bittikten sonra temizleme aşaması bir o kadar zor olabiliyor.
Kaba yeterli miktarda boyayı koyduktan sonra, boyanın miktarına göre suyu katarak yaklaşık 1-2 dakika boyunca karıştırıyor ve boyanın seyrelmesini sağlıyoruz. Eğer boyaya az su katar veya hiç su katmazsanız, boyama işleminde duvara boyayı tam olarak yediremezsiniz ve boşuna uğraşmış olursunuz. Bu aşamayı kesinlikle atlamayın.
Boyayı nispeten incelttikten sonra boya kabına kullanacağımız kadar boyayı döküyoruz ve ruloya boyayı yerleştiriyoruz. Rulodaki fazla boyayı boya kabına bırakabilirsiniz. Bunu yaparsanız boyayı etrafa bulaştırmamış olursunuz.

Ruloya boyayı yeterli miktarda sürdükten sonra artık duvarı boyamaya hazırsınız. Duvarı pürüzsüz bir şekilde boyamak istiyorsanız ruloyu yalnızca yukarı-aşağı hareket ettirmelisiniz. Eğer ufak tefek yerleri boyamak adına sağ-sol hareketi yaparsanız duvarda fazla boya kalacak ve bu da hoş bir görünüm sağlamayacaktır. Bir diğer husus ise yalnızca yukarıdan aşağıya veya aşağıdan yukarıya değil, iki yönlü de işlemi yapmanızdır. Bunu testere yardımıyla bir odun parçasını kesmeye benzetebiliriz rahat anlamanız açısından.
Bu şekilde evin duvarının tamamını boyayabilir ve gereksiz masrafa girmeden işinizi halledebilirsiniz.

Bir cevap yazın